25° Parçalı az bulutlu

KANDIRA AK PARTİ İLÇE TEŞKİLATI ÖRNEK TARIMSAL PROJE İÇİN YOZGAT’A ÇIKARMA YAPTI

Tarım - Hayvancılık - Ağustos 30, 2019 11:23 pm A A

 

Yozgat’taki Kabalı Köyü’nde yaşayan köylüler, 10 yıl önce tarlalarının sınırlarını kaldırdı ve 5 bin dönümlük araziye meyve bahçesi kurdu. Köyde işsizliğin azalmasında çok büyük bir etki gösteren proje,kentten köye geri göç başlattı ve köyde işsizliği bitirdi.

Köylülerin ikna girişimi sonucu,Yaklaşık 600 tarlanın sınırlarının kaldırılmasıyla, 10 bin 920 dönümlük bir alan elde edildi. Projenin ilk etabında 5 bin dönümlük alana elma, armut, şeftali ve kiraz fidanları dikilerek meyve bahçesi oluşturuldu. Kamu, özel sektör ve vatandaş işbirliğiyle, bahçe 25 yıllığına bir şirkete kiralandı. Köylüler bir yandan arazilerinin kullanılması nedeniyle kira alırken, diğer yandan sigortalı olarak çalışmaya başladı. 70 kişi kadrolu olarak çalışırken, hasat zamanı işçi sayısı 650’ye çıktı. Çalışan bayanlar asgari ücretle çalışıp evlerindeki  beyaz eşyaları değiştirdi, üniversite öğrencileri de harçlık biriktirdi. Refah seviyesi artan köyde çok katlı evler yükselirken, kente gidenler de geri döndü.

Kocaeli İli Kandıra Ak Parti İlçe Başkanı Erol ÖLMEZ, Kandıra Ak Parti Siyasi İşler Başkanı Rahmi ÜRESİN, Kandıra Ak Parti Yerel Yönetimler Başkanı Şenol AYYILDIZ ve Kandıra Ak Parti Teşkilat Başkanı Ahmet Alper TOKGÖZ Yozgat Kadışehri İlçesi Kabalı Köyüne gittiler.Bölgedeki üreticilerle,uzman ekiple,bürokratlarla ve siyasilerle görüşerek projenin olduğu bölgeyi yerinde incelediler.Edindikleri izlenimleri ve bilgileri Kandıra İlçemizdeki çiftçilerimizle paylaşacaklarını,bu ve buna benzer projenin en kısa zamanda Kandıra’da uygulanması için çalışmalara başladıklarını açıkladılar.

 

 

 

 Tarım - Hayvancılık - 11:23 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.